pondělí 23. září 2019

Halloween party

Inspirujte se

Podzim pomalu ale jistě přichází a s ním i plno důvodů, proč slavit. Jedním z těch u nás méně známých, avšak nejstarších svátků, které přímo vybízí k tomu, abychom uspořádali nějaký večírek, je právě Halloween.

Jak tento svátek vůbec vznikl?
Začalo to u Keltů, kteří každý rok pořádali festival Samhain, během kterého se převlékali do různorodých kostýmů a pálili ohně, aby odradili duchy. Od té doby doby se Halloween roznesl do všech koutů světa pod různými jmény. Můžete ho znát třeba jako Mexický Día de los Muertos, neboli den mrtvých, v Číně tento den zase nazývají Hungry Ghost Festival – Festival hladových duchů. Nejznámější je ovšem Halloween v podání USA a UK – děti v kostýmech, které pobíhají od domu k domu s prosbou o sladkosti.

Jak se slaví Halloween u nás?
Jak asi všichni víte, Češi slaví svátek Všech svatých a Památku zemřelých, což jsou svátky nejčastěji známé jako Dušičky. Typickým znakem Halloweenu je vyřezávaná dýně, ve které září plamínek svíčky. Tato dekorace je anglicky nazývaná jack-o‘-latern a i když i u nás ji můžete dost často zahlédnout před prahem domů, klasický trick-or-treating se u nás ještě nezavedl.

Nejblíže ke klasickému Americkému Halloweenu mají asi podkrkonošské oslavy, kde se v minulosti lidé strojili do děsivých masek a procházeli v průvodu ulicemi. Do této tradice se zapojovali nejen děti, ale i dospělí.

Ovšem nejvíc se naše Dušičky pojí se vzpomínáním na věrné zesnulé a návštěvami hrobů a jejich zdobením svíčkou a květinami. Zajímavé je, že vedle Vánoc jsou právě Dušičky největším svátkem u nás, který oslavují ateisté i věřící.

My osobně jsme velkými fanoušky Halloweenu a jeho tématiky, ze které se dá vytvořit plno dechberoucích konceptů oslav – ať už jde o narozeniny, rodinou sešlost a nebo firemní večírek.

A jak jste na tom vy?
Máte v plánu uspořádat nějakou Halloweenskou akci? Proč třeba nepozvat známé, kolegy nebo rodinu a společně vyřezávat dýně nebo vyrábět podzimní dekorace? Jestli si chcete užít extra zábavu, navrhněte dress code ve stylu hororových kostýmů a udělejte soutěž o nejstrašidelnější. Na akci takového stylu se určitě bude hodit například fotokoutek, který vám ji pomůže zdokumentovat a zůstanou vám fotky na památku. NÁŠ TIP: Nechte si vyrobit Halloweenské pozadí na míru! Vaše fotky tak budou skutečně jedinečné. Doporučujeme třeba smybox, giffy nebo netradiční party-mirror.

V následujícím měsíci vám přineseme tipy, jak takovou oslavu v duchu Halloweenu připravit. A pokud si nebudete s něčím vědět rady, neváhejte nás kontaktovat!