středa 15. května 2019

Oslava: co si mám, probůh, vzít na sebe???

Inspirujte se

Znáte to: pozvánka na svatbu, narozeninovou oslavu nebo na vánoční večírek s přáteli. První reakce? „Co si vezmu na sebe???“ Oslavy jsou fajn – potkáte se s přáteli, které jste dlouho neviděli, můžete se seznámit s novými lidmi, máte prostor si jen tak popovídat. Ale pořád je tu ta otázka „co na sebe?“.

Samozřejmě nejjednodušší je udělat prostě neformální party, ať se každý cítí pohodlně. Ale není to někdy trochu škoda? Neláká vás občas se hodit do gala a poznat přátele nebo širokou rodinu jinak než při společném sportu nebo posezení v restauraci? Nemusí to být hned večírek se smyčcovým kvartetem a v black tie, ale zkuste své přátele vyzvat, aby opustili své pracovní nebo volnočasové „montérky“. Pohrajte si trochu se stylem vaší oslavy. Můžete hostům doporučit období - oblíbená jsou třicátá nebo šedesátá léta, nebo třeba stanovit barvu, vzor – černobílá party, proužky, puntíky… Fantazii se meze nekladou. A ač se to nezdá, může takové nepříliš striktní pravidlo leckomu ulehčit rozhodování před šatníkem nebo i ušetřit nepříjemné pocity, pokud by přišel „overdressed“ nebo naopak oblečen příliš ležérně oproti ostatním. A dává i dost volnosti – kdo se chce rozmáchnout, má prostor, kdo se oblečením nerad zabývá, „sfoukne“ zadání správně barevnou košilí nebo si koupí proužkatou kravatu a ponožky.

Jednotící prvek oblečení se na větších oslavách, kam třeba zvete přátele z různých okruhů, může sloužit i jako stmelovač. Dokonale padnoucí šaty á la Coco Chanel té paní prostě musíte pochválit a kravata se stejným puntíkatým vzorem jako sukně oslavencovy sestřenice je skvělý „ice breaker“. Jako hostitel ale dávejte pozor, abyste to nepřehnali – čím více je společnost různorodá, tím opatrněji postupujte v určení dresscode. I jen drobný jednotící prvek dodá vaší oslavě šmrnc a příliš „ostré“ zadání naopak může leckoho znejistět nebo dokonce odradit. Je důležitější, aby si vaši oslavu přátelé spolu s vámi užili, ne aby vypadala jako dokonalý remake filmu „Amadeus“.

Také nezapomeňte zohlednit prostředí, kde se akce bude konat a jaké občerstvení plánujete podávat. Třeba koktejlky se zrovna nehodí k opékání buřtů nebo samoobslužnému grilu. A večírky ve stylu sci-fi nebo Rudý gentleman si rovnou schovejte spíš pro přátele, kteří se dobře znají.