úterý 9. července 2019

Garden party – šaty a klobouky nebo jen tak setkání s přáteli

Inspirujte se

Jste z těch šťastlivců, kteří slaví narozeniny v létě? Nebo pořádáte neformální svatbu? Vrátili jste se z pracovní stáže v zahraničí a chcete se přivítat s rodinou a přáteli? Vaši rodiče slaví zlatou svatbu? Nebo jste prostě jen rádi na světě a chcete svým blízkým uspořádat něco víc než jen posezení v restauraci? Dlouhé dny a vlahé večery přímo vybízejí k pobytu venku. Grilování na zahradě je už téměř součástí českých tradic, ale co přátelům nebo rodině uspořádat trochu výjimečnější akci?

Pod pojmem zahradní party se může skrývat leccos. Velkolepá akce s dresscodem a hudebním doprovodem nebo setkání pár přátel u dobrého jídla a pití. V každém případě je základem každé garden party samozřejmě pohoštění – ať už se rozhodneme pro pečení selete nebo pro náročnější grilování masa a zeleniny. Zapomenout nesmíme samozřejmě ani na chlazené alkoholické i nealkoholické nápoje, velký úspěch budou mít určitě míchané drinky.

Čím více hostů, tím více s předstihem musíme stanovit termín. Ač si samozřejmě přejeme pěkné počasí, tak větru dešti neporučíme, je tedy dobré mít v záloze i party stany. Pokud máte dostatečné zázemí a akce není velká, lze vše zvládnout i jen z vlastních zdrojů, ale už z tohoto základního výčtu plyne, že pomoc specializovaných firem vám může ušetřit dost nervů. Pokud plánujete větší akci, je to téměř nutnost. Můžete si nechat dodat vše na klíč, ale i pokud si najmete firmu jen na výše uvedený základ, usnadní vám to přípravu. Budete mít jistotu, že maso bude správně propečené, že u party stanu nebude chybět tyčka a třeba že po hodině nedojde nádobí. A vy se budete moct věnovat hostům a dobře se bavit.

Základ tedy máme, ale jak známo, ďábel tkví v detailech, tak pojďme na ně. Podle velikosti a charakteru akce zvažte, zda chcete určit dresscode – i minimální požadavek na slavnostnější nebo třeba tematický oděv dá celé akci nevšední rozměr. Pokud na vaší garden party budou i děti, nezapomeňte na alespoň drobné soutěže nebo aktivity pro ně. Ostatně třeba nějaké netradiční aktivity ocení i vaši dospělí hosté – může to být například turnaj v pétanque. Ať už se jedná o svatbu, oslavu kulatých narozenin nebo jen tak setkání s přáteli, popřemýšlejte nad reprodukovanou hudbou – ze začátku jako podkres celé akce, později určitě i k tanci. Hudbu si můžete zajistit z vlastních zdrojů, ale profi DJ, s nímž domluvíte hudební styl a který zajistí veškerou techniku, z vás sejme dost starostí. Neuškodí se zamyslet i nad výzdobou nebo třeba jednotným barevným laděním celé akce, ať má party drive!

Garden party se dá udělat ve velkém stylu i nízkonákladově. Ať už pořádáte akci pro dvacet nebo sto lidí, nezavrhujte myšlenku nechat si alespoň základní služby zajistit „od profíků“. Dál už je to jen na vás. Je jedno jestli pošlete tištěné pozvánky nebo obešlete hosty mailem, jestli si jen tak popovídáte nad skleničkou nebo promítnete pár fotek z pobytu v zahraničí, zda si necháte udělat kompletní cateringové služby nebo jen základ a necháte přátele, aby se pochlubili svými jedinečnými letními saláty a donesli koláče z domácího ovoce. V každém případě by měla být garden party hlavně příjemným časem stráveným s lidmi, které máte rádi.